HomeBlog • Zwart-wit fotografie

Zwart-witfotografie

In dit artikel wil ik mijn zwart-witfotografie in de schijnwerpers zetten. Want wat zien we op sociale media veel mooie kleurenfoto’s. De een nog feller dan de ander.

Zwartwit fotografie zie je minder vaak en is zo de moeite waard. Het dwingt je de foto anders te bekijken.

02

After sunset

• zwartwit fotografie is tijdloos •

Zwart-witfotografie is een klassieke techniek die al decennia lang wordt gebruikt door professionele fotografen en hobbyisten. Ondanks de opkomst van kleurenfotografie blijft zwart-witfotografie populair vanwege de tijdloze en stijlvolle uitstraling. In dit artikel zullen we dieper ingaan op zwart-witfotografie en waarom het nog steeds een belangrijk onderdeel van de fotografie is.

Het is een techniek waarbij er alleen gebruik wordt gemaakt van grijstinten. Er wordt dus geen gebruik gemaakt van kleuren. Het is mogelijk om zwart-witfoto’s te maken met zowel analoge als digitale camera’s. Er zijn ook veel fotografen die hun kleurenfoto’s later omzetten naar zwart-wit.

• Wat is zwart-wit fotografie •

03

Unnoted

04

Lady Orange

05

The Unseen

• Het waarom van zwart-witfotografie •

Zwart-witfoto’s hebben een tijdloze uitstraling en geven een andere sfeer dan kleurenfoto’s. Zwart-witfoto’s hebben meer contrast en benadrukken de vormen en texturen van het onderwerp. Door het ontbreken van kleur wordt de aandacht meer gericht op de compositie en de emotie van het beeld.

Een ander voordeel van zwart-witfotografie is dat het minder afleiding geeft. In kleurenfoto’s kan de aandacht afgeleid worden door de vele verschillende kleuren, terwijl zwart-witfoto’s juist de aandacht op het onderwerp richten.

Als fotograaf ben je nog meer met technieken als compositie en vlakverdeling bezig. Voor jou als consument wil je gewoon een mooi beeld aan je wand. Woorden als verstilling, sfeer, gelaagdheid en kracht spreken nog meer tot de verbeelding bij zwart-witfoto’s. Zie foto 6 en 7.

• hoe werkt mijn zwart-wit proces •

Vroeger, ja ik draai al even mee, werkte ik analoog. Voor de leken onder ons: analoog is gewoon ouderwets fotograferen met een filmrolletje in je toestel.

Ik ging dan specifiek met het zwartwitrolletje in de camera op pad en “keek” dan ook zwartwit. Zwartwit kijken in de fotografie is dat je op zoek gaat naar vormen en structuren die tezamen een geschikt beeld opleveren in een foto waar kleur niet aanwezig is.

Tegenwoordig zijn we allemaal digitaal, op analoge puristen na. Dat betekent dat je je foto’s in principe maakt in kleur en later met een bewerkingsprogramma omzet in zwartwit. De omzetting naar een zwart wit beeld is niet voor elke foto weggelegd, vind ik.

• Hoe een foto als zwart-wit in mijn galerij komt •

Een foto neem ik altijd op in kleur. De basisbewerking begint ook om technische redenen in kleur. Soms besluit ik achter de computer dat een bepaalde foto beter in zwartwit tot zijn recht komt. Maar meestal ben ik doelbewust op pad gegaan om zwartwit beelden te maken, door weer net als vroeger zwartwit te kijken.

In die beelden wil ik meer vertellen dan alleen maar een weergave van hoe iets er uitzag op dat moment. Soms voeg ik in de nabewerking elementen toe om het doel wat ik voor ogen had met de foto beter te benadrukken. 

12

Stare away

✽ met deze werkwijze wil ik mijn fotografie onderscheiden, gewoon omdat ik weet dat ik dat heus wel kan ✽
afbeelding-zelfportret-marieke-van-helden-eigenaar-ideasonthefloor
Marieke van Helden
Fotograaf

• Een nieuw pad inslaan •

In deze tijd waarin sociale media worden overspoeld met kleurrijke en opvallende afbeeldingen, wil ik mij gaan onderscheiden met zwart-wit-foto’s.

Het is een verfrissende uitdaging waarmee ik de schoonheid van de natuur kan vastleggen door nog meer gebruik te maken van het licht – en schaduwspel en vorm. Zo ben ik beter in staat om de essentie van mijn onderwerp vast te leggen. Hierbij wil ik unieke beelden creëren en jou inspireren om de wereld om ons heen op een andere manier te bekijken.

• Photography, as a powerful medium of expression and communications, offers an infinite variety of perception, interpretation and execution •

– Ansel Adams

Het nieuwe pad in zwart-witfotografie biedt mij een geweldige kans om mijn creativiteit te uiten op een manier die anders is dan wat iedereen doet. Door me te concentreren op licht, contrast en compositie kan ik beelden maken die de verbeelding van de kijker prikkelen en de schoonheid van de wereld om ons heen benadrukken.

Bovenstaande quote benadrukt hoe fotografie als medium onbeperkte mogelijkheden biedt voor expressie en communicatie, en dat de interpretatie en uitvoering van een beeld oneindig kunnen variëren. Het is een herinnering dat zwart-witfotografie je de mogelijkheid biedt om je eigen unieke visie en stijl te ontwikkelen en dat er altijd ruimte is voor creativiteit en persoonlijkheid in het creëren van beelden.

• ook interessant •

Het onstaan van de naam

De naam Ideasonthefloor is niet zomaar uit de lucht komen vallen. In dit blog lees je alles over het onstaan van mijn bedrijfsnaam. Een openhartig blog over creatieve blokkades.

Stories in Photo's

Project “Touching that Hill” . Geniet van mijn eerste beeldende blog. Bekijk de beelden uit het project en bedenk jouw verhaal en emotie erbij. Mijn gedachten  achter de beelden lees je exclusief op Behance.

Het Mehscape project

Het nieuwe Mehscape project is mijn antwoord op de huidige trend in de landschap fotografie, de Wowscape. Een beeldende worsteling met het grote kan-het-ook-op-een-andere-manier-vraagstuk.

Wat vond je van dit blog?

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *